Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit

In jos 
+5
christiansen
ilie
Mihai B.
Ionut T.
sir_dvb
9 participanți
AutorMesaj
sir_dvb
Greenhorn



Mesaje : 10
Data de inscriere : 21/07/2010
Localizare : bucuresti

buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Empty
MesajSubiect: buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit   buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Icon_minitimeMier Iul 21, 2010 8:47 pm

Laurentiu este numele meu. sunt din bucuresti si nu am momentan nici un acvariu. doresc sa am insa momentan vreau cateva sfaturi de la profesionisti.
mult succes tuturor!
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Empty
MesajSubiect: Re: buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit   buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Icon_minitimeMier Iul 21, 2010 9:06 pm

Bun venit Laurentiu, incantat de cunostinta. Din cate am observat te intereseaza un acvariu mic, ceea ce nu iti recomand.Asa ca cel mai bine te poti orienta la un acvariu peste 70 de litri,care il poti planta sau popula cu mai multi pestisori. Cu cat este mai mare acvariu cu atat este si mai usor de intretinut. Ape limpezi si pe viitor si sa ai parte de acvariu frumos Wink Te vom ajuta si noi cu ce putem.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Empty
MesajSubiect: Re: buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit   buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Icon_minitimeMier Iul 21, 2010 9:17 pm

Bine ai venit.

Din posturile tale anterioare am vazut un cuvant foarte "iubit" de acvaristi: BOL.
Tu ai putea trai intr-o camera sferica ? Sau ai putea privi lumea mereu prin niste
ochelari gen fund de sifon? Sper ca ai inteles ideea.

Acvariile trebuie sa fie paralelipipedice. Pentru binele pestilor si pentru placerea ochiului tau.
Volumul acvariului e corelat foarte strans cu numarul de pesti pe care il doresti.
Si invers. Gandeste-te ce doresti anume, si spune-ne.

Numai bine.

Sus In jos
ilie
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 67
Data de inscriere : 10/07/2010
Localizare : grecia-creta elounda

buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Empty
MesajSubiect: bine ai venit   buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Icon_minitimeMier Iul 21, 2010 9:51 pm

hmm sint de aceasi parere cu profesinisti .... dar daca tot vrei sa ai un bol cel mai recomandat at fii sa ai un singur peste di specia betta doar ca ar trebui sai inschimbi apa mai des .....dar e ok e singurul peste pe care ti las recomanda ...frumos peste , singuratic , si de ce nu e ok pt un bol de circa 15l.. parea mea:)
Sus In jos
sir_dvb
Greenhorn



Mesaje : 10
Data de inscriere : 21/07/2010
Localizare : bucuresti

buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Empty
MesajSubiect: Re: buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit   buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Icon_minitimeMier Iul 21, 2010 10:04 pm

[quote="ilie"]hmm sint de aceasi parere cu profesinisti .... dar daca tot vrei sa ai un bol cel mai recomandat at fii sa ai un singur peste di specia betta doar ca ar trebui sai inschimbi apa mai des .....dar e ok e singurul peste pe care ti las recomanda ...frumos peste , singuratic , si de ce nu e ok pt un bol de circa 15l.. parea mea:)
[/quote

este sooper. am mai primit de la cineva o recomandare ca as putea sa folosesc un singur peste din specia betta intr-un bol destul de maricel.

Acuma sincer imi doresc f mult sa am un peste micutz intr-un bol (daca e sa ma razgandesc intre timp va voi spcifica daca mi-am luat un acvariu si multe alte amanunte) insa pana atuncea daca doreste cineva sa ma ajute cu informatii, il rog f frumos sa ma ajute cu sfaturi cum sa am grija de micutzul pestisor beta si daca are cineva idee cum as putea sa intru in posesia lui..
Va multumesc frumos si stiu ca voi totii iubiti pesti. si eu o sa-l iubesc si o sa am grija de al meu cat se poate de mult de aceea doresc cateva sfaturi pt ingrijirea lui.
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Empty
MesajSubiect: Re: buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit   buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Icon_minitimeMier Iul 21, 2010 10:12 pm

Citat :
si eu o sa-l iubesc si o sa am grija de al meu cat se poate de mult de aceea doresc cateva sfaturi pt ingrijirea lui

primul sfat, nu tine un peste in bol ! daca te-ai documenta un pic ai realiza ca e o idee " nu foarte stralucita " .

masculi betta gasesti in orice petshop , in jur de 10 RON bucata . pana sa iti achizitionezi un peste, citeste si tu despre "ciclarea" unui acvariu !
Sus In jos
sir_dvb
Greenhorn



Mesaje : 10
Data de inscriere : 21/07/2010
Localizare : bucuresti

buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Empty
MesajSubiect: Re: buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit   buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Icon_minitimeMier Iul 21, 2010 10:29 pm

christiansen a scris:
Citat :
si eu o sa-l iubesc si o sa am grija de al meu cat se poate de mult de aceea doresc cateva sfaturi pt ingrijirea lui

primul sfat, nu tine un peste in bol ! daca te-ai documenta un pic ai realiza ca e o idee " nu foarte stralucita " .

masculi betta gasesti in orice petshop , in jur de 10 RON bucata . pana sa iti achizitionezi un peste, citeste si tu despre "ciclarea" unui acvariu !

oke! acest email cu "" ciclarea acvarului" a fost hotarator in decizia mea. nu o sa imi mai cumpar nici un betta pt bol, o sa cumpar un acvariu mititel.

acuma spuneti-mi va rog care aveti la vanzare acvarii cu toate filtrele si cu tot echipamentul necesar ca as fii incantat sa cumpar unul micutz.
Multumesc inca o data.
Numai bine..
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Empty
MesajSubiect: Re: buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit   buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Icon_minitimeMier Iul 21, 2010 10:30 pm

oK! Un bol. Cei de la pet o sa te indrume sa iei si filtru sau mai stiu eu ce minuni. Ei fac comert si te umple cu tot felul de sfaturi.O sa fie un bol cu piese, estetica "praf" spatiu pentru peste un alt dezastru. Parerea mea ca daca tot vrei ceva micut cu un singur peste incearca un acvariu de 20/30 litri. Mai intai sa ai acvariu cu filtru, incalzitor pentru la iarna,lumina,strat si cateva plante care nu cresc mari.Gen criptocorina. Pestele sa il achizitionezi dupa 3saptamani 1 luna. Pana atunci acvariu il lasi in functiune pentru ciclare. Intre timp mai primesti informati de la noi. Wink Si sa te lamuresc de ce am spus acvariu. Asa cum au spus si colegi efecte de lupa, spatiu foarte redus, nu poti utila cu necesitati etc. Un peste tinut in captivitate neadecvata ii mareste riscul la imbolnaviri sau deces.Diferenta de litri dintre un bol si acvariu de 30litri nu este mare dar poti utila mult mai usor si mai estetic + reduci efectele opace. Uite si un link cu un acvariu asemanator la ce iti recomand http://www.happypets.ro/acvariu-aquael-shrimp-30-p-2650.html?zenid=4dccd0e9f642f69656dac557b3f01edc
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
sir_dvb
Greenhorn



Mesaje : 10
Data de inscriere : 21/07/2010
Localizare : bucuresti

buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Empty
MesajSubiect: Re: buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit   buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Icon_minitimeMier Iul 21, 2010 10:38 pm

Ionut T. a scris:
oK! Un bol. Cei de la pet o sa te indrume sa iei si filtru sau mai stiu eu ce minuni. Ei fac comert si te umple cu tot felul de sfaturi.O sa fie un bol cu piese, estetica "praf" spatiu pentru peste un alt dezastru. Parerea mea ca daca tot vrei ceva micut cu un singur peste incearca un acvariu de 20/30 litri. Mai intai sa ai acvariu cu filtru, incalzitor pentru la iarna,lumina,strat si cateva plante care nu cresc mari.Gen criptocorina. Pestele sa il achizitionezi dupa 3saptamani 1 luna. Pana atunci acvariu il lasi in functiune pentru ciclare. Intre timp mai primesti informati de la noi. Wink Si sa te lamuresc de ce am spus acvariu. Asa cum au spus si colegi efecte de lupa, spatiu foarte redus, nu poti utila cu necesitati etc. Un peste tinut in captivitate neadecvata ii mareste riscul la imbolnaviri sau deces.Diferenta de litri dintre un bol si acvariu de 30litri nu este mare dar poti utila mult mai usor si mai estetic + reduci efectele opace. Uite si un link cu un acvariu asemanator la ce iti recomand http://www.happypets.ro/acvariu-aquael-shrimp-30-p-2650.html?zenid=4dccd0e9f642f69656dac557b3f01edc

oke multumesc frumos pt toate sfaturile.. nu o sa ma duc sa cumpar din comert un acvariu si sa reiau toate ciclurile care trebuiesc facute pt unul nou.

o sa achizitionez de la cineva care are de vanzare un acvariu cu tot echipamentul si cu pestisori.

multumesc inca o data pt toate sfaturile si pt ca m-ati facut sa imi schimb decizia
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Empty
MesajSubiect: Re: buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit   buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Icon_minitimeMier Iul 21, 2010 10:48 pm

Am vazut ca link-ul de mai sus da erori asa ca pun altul http://www.nevertebrate.ro/Acvarii-si-mobilier-Acvarii-de-firma/c27_29/p300/Acvariu-Tetra-AquaArt/product_info.html Preturile pentru un nano sunt cam piperate asa ca poti incerca ceva facut made home, si restul de aparate poti lua separat din pet-shop
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Cornel
Peste capitan
Peste capitan
Cornel


Mesaje : 575
Data de inscriere : 16/03/2010
Localizare : ploiesti

buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Empty
MesajSubiect: re   buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Icon_minitimeJoi Iul 22, 2010 8:59 am

salut si bine ai venit.la fl ca si colegii mei iti recomand un acvariu mai mare.gandestete ca tu ai sta intr-o camera cat o baie fara o prietena sau sotie sau alti locatari.dupa cum vezi colegii deja iti dau sfaturi.orice nelamurire ai nu ezita sa ne-o spui iar noi vom incerca sa te ajutam. bravo colegii.
Sus In jos
Mios
Peste capitan
Peste capitan
Mios


Mesaje : 643
Data de inscriere : 29/06/2010
Localizare : Ploiesti EST

buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Empty
MesajSubiect: Re: buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit   buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Icon_minitimeJoi Iul 22, 2010 9:09 am

Eu asa ceva mi-am cumparat din Ploiesti, nou noutz... 125 lei... complet echipat.
http://www.happypets.ro/acvariu-hailea-f20-p-1470.html
Sus In jos
AngelTudorache
Peste sergent
Peste sergent
AngelTudorache


Mesaje : 312
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti

buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Empty
MesajSubiect: Re: buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit   buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Icon_minitimeJoi Iul 22, 2010 7:52 pm

Mios a scris:
Eu asa ceva mi-am cumparat din Ploiesti, nou noutz... 125 lei... complet echipat.
http://www.happypets.ro/acvariu-hailea-f20-p-1470.html

de unde? vreau si eu.. de cand caut ceva atat de ieftin.. Smile
chiar era sa iau zilele trecute de pe net..
Sus In jos
Mihai B.
Peste colonel
Peste colonel
Mihai B.


Mesaje : 1329
Data de inscriere : 14/02/2010
Localizare : Ploiesti, 9 Mai

buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Empty
MesajSubiect: Re: buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit   buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Icon_minitimeJoi Iul 22, 2010 8:03 pm

La Cina.
Sus In jos
sir_dvb
Greenhorn



Mesaje : 10
Data de inscriere : 21/07/2010
Localizare : bucuresti

buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Empty
MesajSubiect: Re: buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit   buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Icon_minitimeJoi Iul 22, 2010 9:52 pm

sir_dvb a scris:
Laurentiu este numele meu. sunt din bucuresti si nu am momentan nici un acvariu. doresc sa am insa momentan vreau cateva sfaturi de la profesionisti.
mult succes tuturor!
se poate inchide
decizia a fost luata.
multumesc frumos colegilor
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Empty
MesajSubiect: Re: buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit   buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Icon_minitimeVin Iul 23, 2010 12:49 am

Ce decizie a fost luata?

Daca zici ca se poate inchide inseamna ca nu te apuci de acvaristica?
Sus In jos
sir_dvb
Greenhorn



Mesaje : 10
Data de inscriere : 21/07/2010
Localizare : bucuresti

buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Empty
MesajSubiect: Re: buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit   buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Icon_minitimeVin Iul 23, 2010 12:55 am

Sorin C. a scris:
Ce decizie a fost luata?

Daca zici ca se poate inchide inseamna ca nu te apuci de acvaristica?
decizia a fost luata insemna faptul ca m-am decis ce o sa imi achizitionez si multumesc inca o data pentru sprijinul si sugestile acordate.

urmeaza sa-mi cumpar un acvariu f mic si apoi va voi mai contacta cu alte sfaturi si sugesti. bravo baietzi
Sus In jos
Continut sponsorizat





buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Empty
MesajSubiect: Re: buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit   buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit Icon_minitime

Sus In jos
 
buna ziua tuturor, bine ati venit pe acest forum si bine v-am gasit
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» buna ziua tuturor
» Prezentare
» Salut

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Introducere-
Mergi direct la: