Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 iluminare acvariu 25 l

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
delia_pitov
Greenhorn



Mesaje : 7
Data de inscriere : 06/08/2011
Localizare : timisoara

iluminare acvariu 25 l Empty
MesajSubiect: iluminare acvariu 25 l   iluminare acvariu 25 l Icon_minitimeSam Aug 06, 2011 2:22 am

Salutare!
A mea mamica nu a avut incotro si i-a adus nepotelului ei (adica fiul-meu) 3 guppy. Nici nu mi-am inchipuit ca pot sa fac asa o pasiune pentru acvaristica. Repede, cauta acvariu, un filtru ceva, pune apa la declorinat, ce am putut si eu sa citesc in scurt timp. (mentionez ca darul maica-mii a fost primit in urma cu 6 zile, iar eu nu stiam absolut nimic despre ce inseamna sa ai un acvariu - NIMIC ).Am gasit un acvariu handmade de vreo 25 l, fara capac, fara lumina, un filtru, dar nu stiu ce marca. Am facut planul unui capac din polistiren si as vrea sa stiu ce lumina pot pune. Am citit despre temperatura de culoare, despre intensitarea luminii si puterea consumata, dar nu sunt deloc lamurita, caci acvariul meu e mic (L=33 cm, l=23cm H=31cm). Sa nu va luati de mine in privinta acvariului. L-am capatat si altul nu-mi permit acum.
Vreau plante naturale, vreau un mic ecosistem.
Va rog sa ma lamuriti!

Nu ma mai satur sa-i privesc! Am luat si doi sanitari!
Sunt o minunatie!
Sus In jos
delia_pitov
Greenhorn



Mesaje : 7
Data de inscriere : 06/08/2011
Localizare : timisoara

iluminare acvariu 25 l Empty
MesajSubiect: Re: iluminare acvariu 25 l   iluminare acvariu 25 l Icon_minitimeSam Aug 06, 2011 2:28 am

Gasesc intregul mecanism pentru un T8 de 15 sau 18 W?Nu ma pricep nici eu nici sotul la electronica. As vrea sa cumpar sau sa fac daca am intructiunile necesare intregul mecanism si sa-l atasez de capac.
Nu stiu ce pot sa fac, pentru ca m-a speriat un articol in care spunea ca trebuie pus neonul la minim 25 cm de nivelul apei caci altfel ridici enorm temperatura apei(mentionez ca oricum e intre 25-26, e cam calm in casa ). Lumina naturala o primeste cam din NV, deci nu bate soarele direct.

Multumesc
Sus In jos
delia_pitov
Greenhorn



Mesaje : 7
Data de inscriere : 06/08/2011
Localizare : timisoara

iluminare acvariu 25 l Empty
MesajSubiect: Re: iluminare acvariu 25 l   iluminare acvariu 25 l Icon_minitimeSam Aug 06, 2011 2:32 am


Inca o intrebare: Cum ar fi acest filtru pentru acvariul meu? In mesjul anterior am pus dimensiunile.
Filtru Intern Aquael Fan Mini

Caracteristici:
debit reglabil
pentru acvarii intre 30-100 litri
debit 260 l/h
medii de filtrare - burete
consum - 4.2W
Sus In jos
Ionut T.
Administrator
Administrator
Ionut T.


Mesaje : 1229
Data de inscriere : 05/09/2009
Localizare : campina/prahova

iluminare acvariu 25 l Empty
MesajSubiect: Re: iluminare acvariu 25 l   iluminare acvariu 25 l Icon_minitimeLun Aug 08, 2011 4:35 am

Buna si un venit. Te rog deschide un alt topic la sectiunea corespunzatoare. Aici sa ramana introducerea.Ape limpezi.
Sus In jos
https://acvaristica.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





iluminare acvariu 25 l Empty
MesajSubiect: Re: iluminare acvariu 25 l   iluminare acvariu 25 l Icon_minitime

Sus In jos
 
iluminare acvariu 25 l
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» iluminare acvariu 25 l
» CAPACE ACVARII LA COMANDA PVC, INSTALATII ILUMINARE
» acvariu

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Introducere-
Mergi direct la: