Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!!

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
cichlidman
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 20
Data de inscriere : 25/04/2011
Localizare : Slobozia

probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!! Empty
MesajSubiect: probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!!   probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!! Icon_minitimeMar Apr 26, 2011 10:48 pm

pe o bucata de lemn din acvariul meu s-au depus niste chestii care arata ca niste viermi...ce sunt ? cum ii pot distruge ?AJUTOR !!!
sa imi spuneti cum sa pun si imagini ca am dar nu stiu cum sa le uploadez
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!! Empty
MesajSubiect: Re: probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!!   probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!! Icon_minitimeMar Apr 26, 2011 10:58 pm

Sus In jos
cichlidman
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 20
Data de inscriere : 25/04/2011
Localizare : Slobozia

probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!! Empty
MesajSubiect: Re: probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!!   probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!! Icon_minitimeMier Apr 27, 2011 5:33 am

https://2img.net/r/ihimizer/i/viermipelemn.jpg/
https://2img.net/r/ihimizer/i/viermi.jpg/

acestea sunt pozele. sper sa ma ajutati cat mai repede acum ca vedeti cum arata viermii , credeti ca un pleco sau ancistrus ar
ajuta ? sau ce sa fac ca sa ii distrug nu vreau sa mai apara !!!!! vreau sa scap rapid de ei deoarece nu vreau sa afecteze pestii care deja se freaca de nisip si misca capul in diferite parti...astea ce simptome sunt.....am nevoie de ajutor urgent !!!!!!!!!
Sus In jos
FiShBlAsT
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 20
Data de inscriere : 15/04/2011
Localizare : Bucuresti, Bd. Nicolae Grigorescu

probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!! Empty
MesajSubiect: Re: probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!!   probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!! Icon_minitimeMier Apr 27, 2011 6:09 am

Habar n-am de ancistrusi,dar girodactiloza e o boala cauzata de viermisori care stau pe branhiile pestilor.
Sus In jos
cichlidman
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 20
Data de inscriere : 25/04/2011
Localizare : Slobozia

probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!! Empty
MesajSubiect: Re: probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!!   probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!! Icon_minitimeMier Apr 27, 2011 6:22 am

bun dar ma intreb daca chiar au asa ceva deoarece nu am vazut viermi pe branhii ci decat aceste scarpinari de nisip si decor si miscari ale capului in diferite parti ...cineva mi-a spus ca acei ''viermi'' sunt defapt bacterii bune...ce parere aveti ? pestii mei au girodactiloza sau nu au nicio boala ????
Sus In jos
FiShBlAsT
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 20
Data de inscriere : 15/04/2011
Localizare : Bucuresti, Bd. Nicolae Grigorescu

probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!! Empty
MesajSubiect: viermi sau nu   probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!! Icon_minitimeMier Apr 27, 2011 6:39 am

De obicei, acestia inoata nesigur daca au acesti viermi. O alta boala care poate fi e oodinoza . In carte mai scrie ca girodactiloza e in general greu de depistat... Mad Evil or Very Mad Sper sa va ajute informatia.
Sus In jos
cichlidman
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 20
Data de inscriere : 25/04/2011
Localizare : Slobozia

probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!! Empty
MesajSubiect: Re: probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!!   probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!! Icon_minitimeMier Apr 27, 2011 7:28 am

dupa parerea mea nu inoata nesigur cum ar fi cu capul in jos sau nu se pot intoarce in pozitie dreapta atat ca i-am vazut sa se frece de nisip si asta e intrebarea mea : care poate fi cauza ? m-am gandit ca acei viermi pot fi dar...
Sus In jos
FiShBlAsT
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 20
Data de inscriere : 15/04/2011
Localizare : Bucuresti, Bd. Nicolae Grigorescu

probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!! Empty
MesajSubiect: Re: probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!!   probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!! Icon_minitimeMier Apr 27, 2011 6:53 pm

Au cumva operculii indepartati? Daca un vierme e asa de mare probabil nu is acei viermi... Daca se freaca de decor si au puncte foarte mici atunci, cum am mai zis, s-ar putea fi oodinoza, care se trateaza la fel ca acesti viermi. Imi pare rau, dar aproape mi-am terminat " tezaurul" de cunostinte. Sad Poate e asta? daca e asta ,se spune urmatoarea:


Nici un medicament nu va ajuta. Acesti viermi vor supravieţui chiar şi tratamentelor de clor. Ei trebuie să moara de foame . Doar o curatanie seroasa si mai putina mancare va ajuta. Acesti viermi sunt numiti "planaria" şi sunt complet inofensivi pentru pestisori . Ceea ce nu este inofensiv sunt deşeurile din care se hranesc. Aspira pietrişul de două ori pe săptămână, în fiecare din rezervoarele afectate. Faceţi acest lucru până cand numarul de planaria sunt până la un nivel minim. Dacă dati mai putina mancare, ei vor dispărea încet-incet.

Luat de la comentariu youtube.
Sus In jos
Sorin C.
Peste capitan
Peste capitan
Sorin C.


Mesaje : 694
Data de inscriere : 10/11/2009
Localizare : Ploiesti N-E-S-V.

probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!! Empty
MesajSubiect: Re: probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!!   probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!! Icon_minitimeMier Apr 27, 2011 8:24 pm

Un pic eronat, planaria nu este un vierme parazitar. Intradevar se hraneste cu resturile ajunse in substrat. Partea proasta e ca nu este consumat de nici un peste deoarece cu ajutorul unor glande produc o secretie dezagreabila. Partea buna e ca poate fi eradicata cu sare sau cu un medicament/tratament. Nu mai stiu exact denumirea dar exista si este creat special pentru planarii.



Sus In jos
cichlidman
Peste soldat
Peste soldat



Mesaje : 20
Data de inscriere : 25/04/2011
Localizare : Slobozia

probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!! Empty
MesajSubiect: Re: probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!!   probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!! Icon_minitimeMier Apr 27, 2011 8:29 pm

pestii mei nu au nici un punct pe ei probabil ca nu au nimic faca asta din diverse motive nu fiindca sunt bolnavi si cred ca planaria sunt acei viermi deoarece sunt ca aceia doar ca mai mici si un pic rosii dar nu se misca asa de des si repede ( pe geam sa vad mai rosii dar pe lemnul ala se vad mai albi)



Side note: Ia incearca tu sa scrii mai ordonat, litera mare la inceput de propozitie si punctuatia aferenta. Ultimul avertisment.
Sus In jos
Continut sponsorizat





probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!! Empty
MesajSubiect: Re: probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!!   probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!! Icon_minitime

Sus In jos
 
probleme apa acvariu cu viermi AJUTOR !!!!!!!!!!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Micro-Viermi
» un mic ajutor va rog!
» Ajutor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Apa-
Mergi direct la: