Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-

AcasaAcasa  CautareCautare  CalendarCalendar  FAQFAQ  MembriMembri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Salutare tuturor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Maryusmmm
Greenhorn

Data de inscriere : 09/03/2011
Localizare : constanta

MesajSubiect: Salutare tuturor   Vin Apr 01, 2011 7:05 pm

Ma numesc Marius am 28 ani ,sunt din orasul Navodari judetul Constanta .
In urma insistentelor fetitei mele in varsta de 4 anisori am achizitonat un acvariu de 125l (80x35x45) in care am bagat cativa pestisori mai putin pretentiosi gen:gupy,xipho,moly,zebre...cam cate 2 din fiecare specie.
Am citit cred cam 60-70% din topicurile de pe forum in prealabil, respectand cu strictete ciclul azotului, filtrare, lumina etc.
Ca filtrare am un Resun BF200,iar lumina 4 tuburi de 20W(3 Osram 965 si un Osram Fluora),inalzitor Resun 150W,substrat JBL Aquabasis
Pana acum am avut doar o singura problema cu alga bruna cu care decamdata am rezolvat-o.(De fapt s-a rezolvat de la sine neatacand-o cu nimic)
Urmeaza sa achizitonez plante dar deocamdata sunt la faza de documentare.
Nu sunt expert dar incerc sa le creez pestisorilor cele mai bune conditii.
PS: Fetita mea e foarte incantata de copiii ei asa cum ii numeste
http://img145.imageshack.us/i/pic0280.jpg/
Astept orice sfaturi sau critici
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent

Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

MesajSubiect: Re: Salutare tuturor   Vin Apr 01, 2011 7:29 pm

Bun venit! Pot sa zic ca ai inceput bine....te-ai documentat inainte sa te apuci de treaba....nu multi fac asta.
Incearca sa nu combini prea multe specii de pesti si sa te orientezi la 2 maxim 3 care sa se incadreze in conditiile oferite de acvariul tau.In afara de ce ai enumerat tu, mai vad in poza un betta, un scalar si daca nu ma insel si un caras.
Carasii fac foarte multa mizerie si au nevoie de spatiu foarte mult la dimensiunile la care ajung.In acvariul tau poti tine maxim doi care sa ajunga la maturitate.
Nu poti sa ii tii in acelasi acvariu cu scalarii care ajung si ei la niste dmensiuni considerabile.Eu zic ca si 2 perechi ar fii prea mult pentru acvariul tau.
Betta cred ca il poti tine la un loc cu xifo, guppi sau zebre. Aici mai depinde si de personalitatea fiecarui peste.
Despre plante pot sa spun ca la cata lumina ai tu acolo, nu ar trebuii sa ai probleme cu putin fertilizant.Poti sa incepi cu niste plante easy. Gasesti pachete destul de ieftine scoase la vanzare de diferiti membrii ai forumului.
Sus In jos

Salutare tuturor
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Stadiul lucrarilor pe magistrala Bucuresti - Constanta

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Introducere-
Mergi direct la: