Acvaristica, pesti, plante
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acvaristica, pesti, plante

Totul despre pesti exotici, plante si acvarii -animale iubite-
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Yello

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Andreea Buciuman
Greenhorn



Mesaje : 7
Data de inscriere : 19/03/2011
Localizare : Baia Mare

Yello Empty
MesajSubiect: Yello   Yello Icon_minitimeSam Mar 19, 2011 1:05 am

Buna! Numele meu este Andreea Buciuman, sunt din Baia Mare si sunt studenta la Peisagistica (Arhitectura peisajului) in Cluj Napoca. Motivul pentru care m-am inscris pe acest forum este destul de complicat. Sunt in an terminal, iar pentru lucrarea de licenta mi-am ales un subiect destul de dificil, din punctul meu de vedere Wink). Titul meu de licenta est Aquascaping - Gradini subacvatice. Partea scrisa este relativ simpla deoarece este o gramada de info pe internet, dar pentru ca lucrarea mea sa fie completa si mult mai interesanta m-am gandit sa fac si o parte practica, dar avand in vedere ca nu am experinta deloc in ceea ce priveste acvaristica as avea nevoie de consiliere de la oameni cu vechime in domeniu. Acum ca mi-am luat o piatra de pe inima astept macar o mana de ajutor Razz. O zi buna!
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

Yello Empty
MesajSubiect: Re: Yello   Yello Icon_minitimeSam Mar 19, 2011 1:19 am

bun venit!
Sus In jos
Andreea Buciuman
Greenhorn



Mesaje : 7
Data de inscriere : 19/03/2011
Localizare : Baia Mare

Yello Empty
MesajSubiect: Re: Yello   Yello Icon_minitimeSam Mar 19, 2011 1:47 am

Un raspuns pozitiv. Ms mult! Very Happy
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

Yello Empty
MesajSubiect: Re: Yello   Yello Icon_minitimeSam Mar 19, 2011 4:38 am

Depinde de ceea ce vrei tu sa realizezi.
Nu sunt un acvarist cu vechime dar ca sa iti dau un sfat trebuie macar sa plec de la o idee a ta, despre viziunea pe care o ai tu despre un acvariu. Cum vrei sa arate, ce pesti vrei sa tii?
Ca sa te orientezi putin in ceea ce priveste cum va arata acvariul pe care vrei sa il arunca un ochi aici:
http://www.google.ro/images?hl=ro&q=aquascaping&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1280&bih=910
Trebuie sa stii ca u asemenea proiect este destul de costisitor.
Sus In jos
Andreea Buciuman
Greenhorn



Mesaje : 7
Data de inscriere : 19/03/2011
Localizare : Baia Mare

Yello Empty
MesajSubiect: Re: Yello   Yello Icon_minitimeSam Mar 19, 2011 5:18 am

http://faao.blogspot.com/search?q=pinheiro+manso

In josul paginii exista compozitia care se numeste Pinheiro manso. Cam asta este ce as dori sa realizez. Sunt trecute acolo o gramada de detalii cum sa realizez acel decor doar ca avand in vedere ca nu am experienta nu ma pricep la substraturi iluminat si alte ustensile necesare gen numarator de bule de co2 an so on plus ca am cautat substraturile respective pe net si nu se pot procura din Romania si nu stiu cu ce ar putea fi inlocuite; sunt constienta ca sunt o gramada de bani de investit dar sunt dispusa sa incerc; inca nu am achizitionat nimic dar vreau sa ma apuc de treaba cat mai curand deoarece sunt constienta ca e nevoie de o perioada de timp pentru ca acvariul sa ia forma finala. acvariul nu doresc sa fie foarte mare.
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

Yello Empty
MesajSubiect: Re: Yello   Yello Icon_minitimeSam Mar 19, 2011 8:12 am

nu este obligatoriu sa folosesti acelasi substrat si aceleasi plante, poti gasii inlocuitori. Eu cred ca ar fii suficienat un acvariu de 60L. Evident o sa ai de investit ceva banuti, doar ca te-ai apucat cam tarziu de proiect. E greu sa pui pe picioare asa repede un acvaru si sa il asuci la maturitate.
Sus In jos
Andreea Buciuman
Greenhorn



Mesaje : 7
Data de inscriere : 19/03/2011
Localizare : Baia Mare

Yello Empty
MesajSubiect: Re: Yello   Yello Icon_minitimeSam Mar 19, 2011 8:34 am

de cat timp as avea nevoie sa ajunga in stadiul din imagine???
Sus In jos
ady vladutz
Peste sergent
Peste sergent



Mesaje : 375
Data de inscriere : 09/10/2010
Localizare : campina

Yello Empty
MesajSubiect: Re: Yello   Yello Icon_minitimeSam Mar 19, 2011 10:09 am

o luna dureaza doar ciclarea acvariului....cam in trei luni cred ca i reusii sa faci copacul dar nu stiu sigur cu gazonul cum merge treaba, plantele pentru gazon sunt foarte pretentioase...dupa cum am spus si in primul post, nu sunt un experimentat.
Am inceput primul acvariu plantat in luna septembrie deci nu sunt chiar un exemplu de urmat.
Sus In jos
aco
Peste colonel
Peste colonel



Mesaje : 1084
Data de inscriere : 05/12/2009
Localizare : Ploiesti Sud

Yello Empty
MesajSubiect: Re: Yello   Yello Icon_minitimeSam Mar 19, 2011 11:58 am

Buna,

Ca si timp ai nevoie de MINIM 4 luni. Aici intra si o tunsoare, dupa care acvariul va obtine forma pe care o vrei tu.

Ca si investitie, aici e durerea. Ai nevoie in primul rand de lumina peste medie si de co2 presurizat. Numai aceste 2 componente costa in jur de 600 lei, in conditiile in care iei tot ce tine de co2 SH.

TIP: nu e neaparat nevoie sa ai bazinul populat cu vietuitoare Wink
Sus In jos
Andreea Buciuman
Greenhorn



Mesaje : 7
Data de inscriere : 19/03/2011
Localizare : Baia Mare

Yello Empty
MesajSubiect: Re: Yello   Yello Icon_minitimeDum Mar 20, 2011 3:19 am

as fi recunoscatoare daca as obtine informatii mai multe...poate telefonic e mai simplu sau prin intermendiul yahoo messenger. Daca ar putea cineva care doreste sa ma ajute cu mai multe info sa lase un nr de telefon as fi extrem de recunoascatoare. ms mult
Sus In jos
christiansen
Moderator
Moderator
christiansen


Mesaje : 308
Data de inscriere : 20/02/2010
Localizare : Ploiesti

Yello Empty
MesajSubiect: Re: Yello   Yello Icon_minitimeDum Mar 20, 2011 10:13 pm

fiind an terminal si daca licenta se sustine in iulie-august , sunt sceptic ca vei putea acumula informatiile necesare si vei reusi sa setezi un astfel de bazin intr-un timp atat de scurt ! iti trebuiesc cunostinte bune de fizica, chimie , biologie pentru a acumula foarte repede informatiile , tu esti in masura sa analizezi daca poti face un asemenea proiect !
ti-as sugera sa gasesti un acvarist in Cluj , sa iti seteze bazinul , eventual daca gasesti sa inchiriezi echipamentul pentru proiect ! ai mai reduce din investitie !
Sus In jos
Continut sponsorizat





Yello Empty
MesajSubiect: Re: Yello   Yello Icon_minitime

Sus In jos
 
Yello
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Acvaristica, pesti, plante :: Forum Acvaristica :: Introducere-
Mergi direct la: